• sultan masajı nedir

Sultan Masajı Nedir?

Sultan masajı diğer adı da dört el masajı ya da tandem masajıdır. İki terapistin bir kişiye aynı anda ve birbiri ile senkronize şekilde uygulanan masaj ve terapi yöntemidir. Burada en önemli şey iki terapistinde aynı anda senkronize şekilde olmaları tedavinin olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Zaten bu iki terapistte senkronize çalışmak sebebiyle eğitim almaktadır.

Herkesin de bildiği gibi sultan masajı teknikleri rahatlatıcı şekilde etkiye sahiptir. Masaj yaptırmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Bunun spa salonu ya da spa merkezlerinde uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Sultan masajı teknikleri örneğin hem bacaklara hem de kollara aynı anda terapi yapılmaktadır. Ya da çalışan iki masöz ya da masözün bir tanesi kişinin sırtının sağ tarafına masaj yaparken bir tanesi de sol tarafına masaj yapmaktadır. Sultan terapisi Uzakdoğu felsefesinden etkilenmektedir. Aburanga olarak adlandırılan Ayurveda geleneğinden çıkmış olan bu masaj hem bedeni hem de zihni rahatlatmaktadır.

sultan masajı özellikleri nedir

Sultan masajı (dört el) pek çok spanın birleştirilmiş halidir. Aynı zamanda pek çok avantajı da bulunmaktadır. Basınç noktalarına uygulanan teknikler sayesinde derin doku teknikleri ve yüzeysel teknikler uygulanarak kaslar rahatlatılır, gevşetilir ve kan akışı hızlanmaktadır. Sultan masajı teknikleri beynin mantıksal ve duygusal etkilerini uyararak hem fiziksel rahatlama hem de ruhsal bir rahatlama sağlanmaktadır

Masöz ya da masörlerin senkronize hareket etmesiyle birlikte yağ dokularının parçalanmasına neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Sultan masajı teknikleri ile kaslar, zihinler ve ruhlar dinlenmektedir. Bu sayede sonraki güne de daha zinde, sağlıklı, mutlu ve rahat uyanmak çok mümkündür.

sultan masajı teknikleri nedir

Sultan Masajı Teknikleri Nasıl Yapılır?

Terapi uzun yıllardır hatta insanlık tarihinden bu yana eski tarihe sahiptir. Bu durum arasında da en önemli etkiyi spa yaratmaktadır. Hastalıklara şifa olduğu görülmektedir. Bu sebeple geçmişten bu yana Sultan terapisi büyük öneme sahiptir.

Zamanla da masaj ile terapi yöntemleri git gide gelişmiştir ve spa yöntemlerine her bir yenisi eklenmiştir. Bu sayede de terapi çeşitleri artmaya başlamıştır. Günümüzde de sık sık tercih edilen masaj tekniklerinden birisi de Sultan terapisidir.

Sultan masajı teknikleri aleti ile terapist kişiyi yatağa yatırılır. İki terapist senkronize şekilde terapiye başlar. Bir masöz ya da masör diğeri ile uyumlu olarak masajı yapar. Masör ve masözün yaptığı spa hareketleri pek çok masajın hareketlerinin karma hali olarak da ifade edilebilir. Bu hareketleri yapılırken kullanılan aromatik yağlarda kişiye daha fazla rahatlama ve iyi hissetme olanağı sağlamaktadır. Ettiği yağlar olabileceği gibi masör ya da masözünde önerdiği yağ ya da karışım yağlarda kullanılabilir.

Genel olarak tercih edilen yağlar arasında melsora yağı, badem yağı, Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, avokado yağı, zeytinyağı, susam yağı, buğday tohumu yağı, lavanta yağı, üzüm çekirdeği yağı ve Hint yağı gibi pek çok yağ çeşidi kullanılmaktadır. Bu yağların kimisinin raf ömrü daha uzunken kimisinin raf ömrü daha kısadır. Ayrıca yağların vücutta emilimi ya da masöz ve masörün ellerinin rahat hareket edebilmesi sebebiyle yağların kayganlığı önemli birer faktördür. Kullanılan yağlar kişinin kendi tercih  Osmanlı dönemine bakıldığında ise genellikle sultanlara uygulanan Sultan masajı teknikleri aleti, hamamdan sonra köpük ile birlikte yapılan tedavi olarak da bilinir.

sultan masajı yağı

Dört El Sultan Masajı Nedir?

Dört el masajı, iki terapistin uyumlu şekilde çalışmasıyla birlikte spa terapisi yapılmasıdır. Pek çok spa merkezinde dört el terapisi için uygulanan teknikler açıklanır ve kişi kendi dilediği tekniği seçebilir.

Dört el terapisinde ( sultan masajı )terapistlerin bir tanesi öne doğru giderken diğeri ise onu takip eden hareketler yapmalıdır. Terapistler bu terapide genellikle uzun ve yavaş vuruşlar ile vücudu rahatlatmaya çalışırken diğer pek çok teknikler birleştirerek İsveç tarzı spa teknikleri ile de birleştirebilir. Genel olarak kişiler sırt masaj tekniklerini seçmektedir. Pek tabii bu seçimler kişinin ihtiyacına göre değişiklik gösterebilir.

Pek çok kişi dört el terapiden oldukça memnundur. İki masör ya da masözün çalışıyor olması kişiyi bazen şımartmaktadır. Bu spanın aynı zamanda pek çok avantajı da bulunmaktadır. kasları rahatlatarak gevşemeyi sağlamaktadır. Fiziksel rahatlama sağlamanın yanı sıra ruhsal rahatlama da sağlamaktadır. Bireyin daha sağlıklı, mutlu ve rahat güne devam etmesini de Sağlamaktadır.

sultan massage

Spa Mı? Sultan Masajı Mı?

Spa “Su ile gelen sağlık” anlamına gelmektedir. Ki zaten spa su ile yapılan terapi ve bakımları kapsamaktadır. Bu hizmetlerin yapıldığı yerler ise spa salonu denilmektedir. Spa selülit tedavisinde, cilt bakımında ya da stres atıcı masajlar olarak pek çok kategoriye ayrılmaktadır. Spa tedavileri ile günün stresinden uzaklaşmak, selülit tedavisi görmek, yüz için cilt bakımı yapmak, cildin temizlenmesi gibi pek çok faydası olan terapi yöntemidir. Fakat kimiler spa masajlarını daha hafif kimileri ise daha ağır görmektedir.

  • Sultan masajı teknikleri diğer ismiyle dört el masajı ise iki terapistin aynı anda senkronize şekilde kişiye terapi yapması olarak bilinmektedir. Spa yapılırken ya sırtın sağ ve sol bölümü şeklinde iki ayrı kişi çalışır ya da üst bacak alt bacak gibi iki masör ya masöz çalışmaktadır. Sultan tedavisinin de spa gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Öncelikle kişinin mutlu, sağlıklı ve rahat hissetmesini sağlamaktadır.
  • Bu sayede kişi gününü iyi geçirmektedir. Fakat sultan tedavisinde peeling ya da cilt temizleme gibi özelliği bulunmamaktadır. Kişi tercihlerini buna uygun olarak yapmalıdır. İstekleri doğrultusunda, spalar hakkında ayrıntılı bilgiler alarak seçimini yapmalı ve bu sayede daha verimli sonuçlar alınmalıdır.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/medikal-masaj-nedir/