Hamam Nedir

Hamam, arapça kökenli olan kelime anlamı, soğuk su ve sıcak su yun bulunduğu alan olarak bilinmektedir.

Ülkemizde ise hamam salonları çevresindeki diğer yapılardan uzak şekilde yıkanma hizmeti veren yerler olarak bilinmektedir.

Türk Hamamı ev banyolarından farklı olarak suyun sürekli olarak sıcak kaldığı ve nem oranının oldukça yüksek olduğu ortam kasların gevşemesi ve kişinin rahatlaması imkanını sunmaktadır. Bunun en önemli sebebi ise cildin yumuşamasını sağlayarak temizlenmesini kolaylaştırır.

turkish bath

Türk Hamamı kadın ve erkekler için ayrı bölümlerde hizmet vermektedir. Bu sebeple uygulama içerisinde kese köpük gibi uygulamaları yapan kişilerde farklı cinsiyetlerdedir.

Türk hamamı diğer hamamlara göre üç farklı özelliğe sahiptir.

  1. Giyinme ve soyunma bölümleri: Hamama gelen müşterilerin kıyafetlerini çıkarttığı ve eşyalarını hazırladığı bölümdür. Kabin odaları şeklinde bölümlere ayrılmaktadır.
  2. Yıkanma bölümleri: Hamamın merkezi olan bu bölümde sıcak ve soğuk muslaklarından akan su ile yıkanılan kısımdır. Ayrıca içerisinde kişilerin tek tek yıkandığı kapalı bölmelerde bulunmaktadır.
  3. Isıtma yeri: Hamamın sıcak kalmasını sağlayan bölümdür.

Türk Hamamı giderken öncelikle spor kıyafetlerin giyilmesi önemli bir durumdur. Soyunma alanına çıkılmadan önce peştamelle vücudun kapatılması gerekmektedir. Çorap ile etrafta gezilmemeli ve takunyalar giyilmelidir. Kullanılan malzemeler kişiye özel karşılanmaktadır.

Türk Hamamının Faydaları Nelerdir?

Hamamlar düzenli kullanıldığı takdirde uyku probleminin önüne geçilmektedir. Ayrıca seratonin ve endorfin ismi verilen mutluluk hormonlarının da kolay salgılanmasını sağlamaktadır. Uygulama sonrasında kişinin bedeni hafifler ve zihinsel manada kendini açık hisseder. Sinüs tıkanıklığına iyi gelerek kişinin daha rahat nefes almasını sağlar. Aynı zaman da bağışıklık sorunlarının da giderilmesine yardımcı olur.

Türk Hamamı yararları saymakla bitmeyen uygulama da, ortamda oluşan sıcaklıkla birlikte yağ yakımı hızlanmaktadır. Kilo vermekte zorluk yaşayanlar kilo verme sürecinde düzenli giderek bu süreci hızlandırabilir. Ayrıca vücuttan atılamayan maddelerin dışarı çıkmasını da kolaylaştırmaktadır. Ciltte gözenekler açılır ve temizlenir.

hamam fiyatlari

Hamam Kese Köpük Uygulaması Hakkında Bilgi

Geleneksel Türk hamamı ilk aşama olan, sauna sonrası uygulanan sıcak göbek taşında yumuşamış cilt kese uygulaması ile birlikte ölü deri atılımı sağlanmaktadır. Ölü deriden arınmış olan cilt tamamen saf ve doğal sabunlardan elde edilen köpük ile masaj yapılarak vücutta oluşan yağ ve kirin sabun köpüğü ile atılmasını sağlar.

Sabun kaygan bir özelliğe sahiptir. Bu sayede uygulama sırasında rahatlama sağlar ve kişiye stres terapisi anlamında gelmektedir. Yalnızca bu terapi esnasında hareketler diğer terapilere göre daha sert ve baskı gerektiren bir uygulamadır. Yaklaşık 30 dakika süren bu süreçte köpük için kullanılan sabun haricinde herhangi bir yağ kullanımına gerek duyulmaz. Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi alma için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/masaj-nedir/