Besin değeri, bir yiyeceğin içerisinde bulunan protein, karbonhidrat, vitamin, mineral, yağ gibi besin ögeleridir. Günümüzde en çok diyet programlarında karşımıza çıkan bu terim hakkında pek çok kişi bir fikir sahibi değildir. Kişilerin sağlıklı beslenmesi ve ne tükettiğini bilmesi oldukça önemli bir konudur.

Sebzeler, meyveler, ekmek, paketlenmiş ürünler, atıştırmalıklar… Yaşamımız boyunca tükettiğimiz her gıdanın bir besin değeri bulunmaktadır. Bu besin değerleri ambalajların arkasında besin değeri tablosu dediğimiz bir tabloda bizlere gösterilir.

Besin Değeri Tablosu Nedir?

Besin değeri tablosu, ambalajlı her ürünün arkasında yer alan bir tablodur. Bu tabloda yiyeceğin hangi besin ögelerini içerdiği ve bu ögelerin miktarı verilmektedir. Her ambalajlı gıdanın arka yüzünde besin değeri tablosu yer almak zorundadır. Besin değeri tablosu insanların daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Tablo, paketlenmiş ürünün kaç gram olduğunu ve protein, yağ, karbonhidrat, tuz, lif, vitamin, şeker gibi ögelerin miktarını bizlere söyler.

Zayıflamak istediğimizde, kilo kontrolünde ya da sadece sağlıklı beslenmek istediğimizde yediğimiz yiyecekler konusunda daha bilinçli davranmamız gerekmektedir. Yediğimiz yiyecekler hem besleyici  olmalı hem de enerji vermelidir. Diyetisyenlerin özellikle yenmesini önermediği atıştırmalıklar, abur cuburlar bizlere fazlasıyla enerji verirken besin değeri yönünden de bir fayda sağlamaz. Yüksek kalorili olmaları hızla kilo almamıza ve sağlıksız bir yaşam sürmemize yol açar. Günümüzde obezitenin hızla yayılması maalesef çoğu insanın bu konuda bir bilinç sahibi

besin değeri nedir

besin değeri nedir

Besin Değeri Tablosunun Bizlere Faydası

Ambalajların arka yüzünde yer alan ve çoğu zaman bakmadığımız bu tablo aslında pek çok konuda bize yardımcı olur. Öncelikle ürünün kaç gram olduğu hakkında fikir sahibi olmamızı sağlar. Özellikle kalori hesabı yapan kişilere bu gramajdaki bir ürünün ne kadar kalori olduğunu göstermiş olur.

Genellikle yiyeceğin kalorisi ürünün tamamı için değil belirli bir miktarı üzerinden verilir. Örneğin 1.5 kg bir yoğurt aldınız ve besin değeri tablosunda 100 gram için geçerlidir yazısını gördünüz. O zaman yapılması gereken içerdiği maddelerin oranlarını 15 ile çarparak net değerleri öğrenmektir.

Tabloda yer alan ürün miktarıyla porsiyonunuzu kontrol edebilir, aşırıya kaçmadan kaçamaklarınızı yapabilirsiniz. Rutin beslenmenizde de porsiyon kontrolü, daha düzenli beslenmenize ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize olanak sağlayacaktır.