Masaj Nedir Nasıl Yapılır?

Masaj, yumuşak dokuları mekanik anlamda uyararak sistematik şekilde manipülasyonlarla organizma üzerinde fizyolojik ve psikolojik etkileşim yaratılmasıdır. Kişinin vücudunun yüzeyinde el, elektrik ya da su gibi araçlarla tedavi, bakım ve rahatlama sağlamasıdır.

Masaj türleri kişilere lüks gibi görünse de kesinlikle lüks değildir. Tıbbi ihtiyaç ve belirli aralıklarla düzenli olarak gidilmesi gereken uygulamadır. Ayrıca çok geniş alanda da yapılması mümkündür. Spor kulüpleri, saunalar, hamamlar, kaplıcalar, oteller, tatil köyler, masaj merkezleri bunlar arasında yer almaktadır.

Masaj teknikleri uygulaması kesinlikle alanında uzman olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Aksi takdirde kişinin dokuları zarar görebilir. Yanlış uygulanan terapi ile sonuç alınamadığı gibi olumsuz geri dönüşler de alınması mümkündür. Spa Masaj türleri insan vücuduna birçok yararı bulunmaktadır. Uykusuzluk, kas spazmları, baş ağrıları, kabızlık, yaralanma ya da migren gibi farklı hastalıkların tedavisi anlamında görülebilir. Ayrıca terapi anında insan vücudu endorfin salgılamaya başlamaktadır ve terapi kişide rahatlama hissi yarattığı için psikolojik anlamda yan etkisinin bulunmamasının yanı sıra psikolojik terapi babında da görülmektedir.

masaj teknikleri nelerdir

Klasik masaj teknikleri oldukça fazladır. Öfloraj yani sıvazlama teknikleri, petsiraj yani yoğurma, perküsyon teknikleri (yani vuruş), friksiyon yani noktasal baskılama, vibrayon yani titreşim bunlar arasında yer almaktadır. Spa uygulamasında da oldukça sık tercih edilmektedir.

Sıvazlama tekniği yüzeysel ve derin şekilde sınıflandırılabilir. Yoğurma tekniği sıkma, esnetme, yuvarlama, sıkıştırma ve çimdikleme sıralamasıyla farklı ayrı harekete sahiptir. Vuruş tekniğinde yumruk, avuç içi, el kenarı ve el sırtı ile uygulamak için değişik yöntemi bulunmaktadır. titreşim tekniği sallama ve silkeleme uygulamasıyla uygulanmaktadır.

Spa Masaj tekniklerinin bu denli fazla olması pek tabii türlerine de yansımaktadır. İşletmemiz içerisinde uygulanan masaj türleri aşağı da yer almaktadır.

İsveç Spası: Vücudun zinde başlaması, yaşamın gündelik sıkıntılarından kurtulmak amacıyla uygulanan genel dinlenme ve gevşeme yöntemidir. Süresi yaklaşık olarak 60 dakika olan bu uygulama da genel anlamda masaj yağlarından yararlanılmaktadır. Uygulama oldukça nazik ve yavaş yapılabileceği gibi hareketli ve güçlü şekilde de yapılabilir. Aynı zamanda batıda tercih edilen en yaygın terapi yöntemidir.

Aromaterapi: Bitki ve çiçek özlerinden elde edilerek hazırlanan yağların yardımı ile uygulanan masaj türleri içine girer. Kullanılan yağlar kendi başlarına kullanılabileceği gibi ayrı ayrı da kullanılabilir. Yaklaşık 60 dakika sürmektedir. Burada dikkat edilen temposunun düşük ve şiddetinin hafif olması en önemlisidir. Rahatlatıcı, dinlendirici ve gevşetici etkiye sahiptir. Bu etkilerin nedeni ise hem temas hem de kullanılan masaj yağları kimyasal etkiye sahiptir.

Sultan Masajı: İki terapistin aynı anda dört elle uyguladığı özel terapi türüdür. Diğer adı dört el terapisi olan bu uygulama da süre 2 saattir, fakat iki masöz ya da masörün senkronize çalışmasıyla birlikte uygulamanın süresi yaklaşık 60 dakikaya düşmektedir. Aynı zamanda terapi esnasında aromatik yağlardan da faydalanılmaktadır.

Medikal Masaj Tenikleri: cilt, kaslar, tendomlar, kas ve kas gruplarını çevreleyen zar dahil olmak üzere yumuşak dokulara etki eden farklı terapi uygulamasıdır. Bu uygulama maksadında öncelikle kişinin durumu test edilir ve iyileştirilmesi sebebiyle medikal tedavi yöntemi uygulanır. Kasların yenilenmesi ve gevşemesine yardımcı olmaktadır.

Masaj Yağlarının Faydaları Nelerdir?

Masaj yağları pek çok türe ayrılmaktadır. Terapinin türüne göre kullanımı ve amacı da değişiklik göstermektedir. Faydalarını sayacak olursak;

  • Kasları sıkıştırmak.
  • Esnek eklemlerin korunmasını sağlamak.
  • Vücuttaki yorgunluğu hafifletmek.
  • İyi bir uyku geçirilmesini sağlamak.
  • Tüm vücudu beslemek.
  • Parlaklık vererek cilt tonunu eşitlemek.
massage and spa

Masaj Türleri Nelerdir?

Masaj türleri hakkında detaylı bilgi almak için lütfen linklere tıklayınız.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/spa-nedir/