Sauna

Sauna bir hamam türü değildir. Temizlenmek için kullanılmamaktadır. Genellikle rahatlamak ve dinlenmek için kullanılmaktadır. Belirli ahşap türleri kullanılarak hazırlanır ve basamak şeklinde oturma yerleri bulunmaktadır. Ahşap kullanımının amacı bulunmaktadır. Yükselen ısıyla birlikte konfordan bu sayede ödün verilmemektedir. Odalar yaklaşık olarak 5 ile 6 kişi arasında değişiklik göstermektedir. Saunanın insan sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır.

Yüksek ısıyla birlikte kaslar gevşemektedir. Bu sayede spor faaliyetlerinden sonra sıklıkla tercih edilmektedir. En önemli faydası ise kan akışını hızlandırmasıdır. Bazı yerlerde saunadan hemen sonra soğuk su ile duş alınır ya da buzlu ve soğuk suya girilir. Bu sayede vücutta şok etkisi yaratılır ve cildin genç kalması sağlanır ve hücreler aktif olarak çalışmaya başlar. Günlük yaşamda oluşan stres ve gerginlikten kurtulmak için de tercih edilen bir uygulamadır. Uyku problemi yaşayanlarda saunayı tercih etmelidir

sauna hamam farkı nedir

Buhar odası ise sauna sonrasında kullanılan bir tür sıcak odadır. Spordan sonra tercih edilen sauna da ter vücut üzerinde kurur. Bu sebeple vücut üzerinde kuruyan terden kurtulmak için buhar odası tercih edilmektedir. Oda içerisindeki buhar seviyesi oldukça yüksektir. Nem oranı %100’e yakındır.

Sıcaklık ise 45 santigrat derece ile 60 santigrat derece arasında değişmektedir. Ortamdaki nem oranının üst solunum yolu için oldukça önemli bir etkendir.
Üç farklı sauna türü bulunmaktadır: Fin saunası, ozon saunası ve Rus saunası. Fin saunası sağlıklı yaşam için tercih edilmektedir. Ozon saunası kas esnekliği için 20 dakikalık uygulamalardır. Rus saunası ise geniş odalar içerisinde vücudun dövülerek terletilmesi sağlanır.

İstanbul Havuz Sauna Hakkında Bilgi

Öncelikle sauna oldukça sıcak ve kuru bir ortamdır. Bu sebeple saunaya kuru vücut ile girilmesi önerilmektedir. Islak girildiği durumda vücut üzerindeki sular eriyene kadar zaman geçecek ve süreniz uzamak zorunda kalacaktır.

İçeri girerken üzerinizdeki tüm kıyafetlerden kurtulmak gerekmektedir. Çıplak olacak şekilde vücuda sarılan peştamal yeterli ve uygun bir giyim olacaktır. Ayrıca kıyafetlerin yanında tüm takılarında çıkartılması gereklidir. Yüzük, küpe ya da kolye gibi vücuttaki metaller nemin etkisiyle kısmi yanıklara yol açabilir. Plastik olan maddelerde sıcaklığın etkisiyle erime gibi tepkimeler gösterebilir.

sauna buhar

Sauna da geçirilen zaman iyi ayarlanmalıdır. İlk kullanım esnasında 5 dakika odada kaldıktan sonra 5 dakika mola verilmelidir. Daha sonrasında 10 dakika kullanım ve 5 dakika mola şeklinde zamanla süre ayarlanmalıdır.

Ayrıca odalardan çıktıktan sonra cildin iyi şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir. Cilt yapısına göre besleyici krem ve yağlar tercih edilebilir. İstanbul’da sauna uygulaması için sitemizi ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

steam room

Saunanın Faydaları Nelerdir?

  • Cilt üzerinde gözeneklerin açılmasına yardımcı olurlar. Hücre yenilenmesi sağlar.
  • Kasları güçlendirir.
  • Kalp atış hızında artış meydana gelir. Düzenli kullanımla birlikte kalp sağlığını korur.
  • Kalori yakmanıza yardımcı olur.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Toksinlerin vücut ve deri üzerinden atılmasını sağlar.
  • Uyku düzenini sağlar.
  • Kişi üzerinde oluşan stresi azaltır.
  • Sinir ve ruh sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.

Buharla Güzelleşme Nasıl Olur?

Buhar banyosu için öncelikle hangi cilt tipi olduğuna karar verilmelidir. Uygulama rutin hale geldiğinde cilde oldukça faydası olan bir uygulamadır. Cildi etkin şekilde temizler. Kullanılan cilt bakım ürünlerinin verimliliğini arttırmaktadır.

Cildin geç yaşlanmasını sağlamaktadır. Cilde nem kazandırır ve bu sayede yumuşamasına yardımcı olur. Cilde göstermiş olduğu pek çok olumlu etki ile birlikte kişinin güzelleşmesini sağlar. İstanbul’da sauna buhar için bilgi alarak sizde güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

istanbul sauna merkezleri

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/hamam/