• medikal masaj nedir

Medikal Masaj Nedir?

Medikal masaj genel olarak hasta ya da yorgun olan organın rehabilitasyonu amacıyla yani yeniden eski haline gelebilmesi maksadıyla organizmanın yüzeyi üzerine uygulanan ve belirli mekanik enerji ile anatomik ve fizyolojik etkiler meydana getiren terapi yöntemidir. Pek tabii medikal masaj teknikleri fizyolojik, fizyopatolojik, anatomik ve terapötik kurallara bağlı kalınarak yapılan spa türüdür.

Medikal masaj tüm hastalıklarda hastanın yaşam kalitesini arttırmak amacıyla, kabiliyet kazandırma ve psikolojik destek sebebiyle kullanılan terapi türüdür. Aslına bakıldığında pek çok doktorun hastasına reçete olarak da yazmış olduğu  tedavi yöntemidir.

Geleneksel spalardan farklı olarak belirli tıbbi tanıya odaklanmaktadır. Aralarında migreninde bulunduğu pek çok hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Kendi başına herhangi tarzı olmayan bu terapi ile pek çok spa tekniğinin birlikte uygulandığı görülmektedir.

aromaterapi masajı

Medikal masaj sorunun temel nedeni ile ilgilenerek ileride oluşan kronik ağrıların azalmasında oldukça etkili olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalar dahilinde kronik durumlarda ağrıların büyük çoğunluğu, yumuşak doku yaralanmalarında ise %75’e varan iyileşmelerin olduğu gözlemlenmiştir.
Günlük hayatın yorucu anlarından bir nevi uzak kalmak, rahatlamak, dinlenmek ve hatta eneji toplamak gayesiyle terapiye ihtiyaç duyulabilir. Başarılı terapi insana pek çok avantaj katmaktadır

Vücutta yer alan negatif enerjinin alınmasıyla birlikte sağlıklı, mutlu ve zinde bedene kavuşmak nedeniyle medikal masaj teknikleri spa en güzel yoldur.

Medikal terapi ile birlikte tüm bu etkilere sahip olmakta mümkündür. Bireyin daha az acı ve ağrı ile yaşamını sürdürmesini sağlayan medikal masajların fiyatları da oldukça uygundur.

aromaterapi nedir

Medikal Masaj Nasıl Yapılır?

Dış yüzeyden merkezlere doğru uygulaması olan medikal masaj da göğüs ve sırt bölgesinde farklılık gösteren birkaç yönteme sahiptir. Uygulayan kişilerin medikal masaj eğitimi almış kişiler olması gerekmektedir. Uygulanmasında kas gruplarına baskı yapılmaktadır. Dolaşım sistemi üzerine de etkisi bulunmaktadır.

İnsan sağlığına pek çok faydası bulunan medikal masajın el su ve elektrik gibi pek çok yöntem ile yapıldığı bilinmektedir ve kişi terapinin ardından büyük rahatlama yaşamaktadır. Medikal tedavi sırasında yumuşak ve akıcı hareketlerin uygulanması mevcuttur. Hareketler kişinin vücuduna da etki etmektedir. Bu nedenle doğru tonlarda uygulanması önemli birer faktördür.

Günün her saatinde gerçekleştirilebilen medikal tedavi yöntemi yalnızca karın bölgesine uygulandığı zamanlarda yok karnına gelmek önemli ir faktördür. Her an yapılabilir yöntem olmasına rağmen haftada bir defa yapılması yeterli bir durumdur fakat 2 ya da 3 defa yapılmasında da sakınca bulunmamaktadır.

Medikal masaj teknikleri yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey masör ya da masöz tarafından spanın yavaş ve hafif yapılması gerekmektedir. Derinin alt kısmında yer alan dokuların ne derece de etkileneceği bilinmediği için bu oldukça önemli faktördür.

Medikal tedavi esnasında dikkat edilmesi gereken diğer faktör ise ellerin deri üzerinden hiçbir şekilde kalkmamasıdır. Vücudun her kısmına eşit ölçülerde masaj uygulanmalıdır. Kan dolaşımını hızlandıran medikal tedavinin uzun süre uygulanmaması da önemli faktördür. Genel terapi yarım saat sürmelidir. Lokal terapi ise 15 ile 20 dakika arasında oldukça idealdir. Spor terapisi için ise 10 dakika yeterli  süredir. Medikal tedavide önemli olan şey doku ve organların rahatlamasıdır. Bu sebepten dolayı kişinin vücudu rahatlayana dek terapinin devamı da yapılabilir.

.

aromaterapi yağı

Medikal Masaj Yağları Nelerdir?

Medikal masaj yağı olarak satışa sunulan yağlar bulunmaktadır. Fiyatları markasına ve milimlerine göre değişiklik göstermektedir. Medikal masaj yağı olarak satılan yağ, omuz masaj teknikler ve sırt masaj tekniklerinde kullanılmaktadır. Kas ve eklemlerin gerilimini azaltmaktadır. Sonuç olarak medikal tedavi yağlarıyla birlikte sağlıklı, mutlu ve rahat vücuda sahip olmak mümkündür.

Terapistlerin önerdiği cilde faydalı bazı yağlar bulunmaktadır. Masöz ve masörlerin bu belirtilen yağları kullanmasıyla birlikte cildin üzerinde sürtünmeden kaymasını sağlar ve yağların yarattığı histe daha iyi hissettirmektedir. Damıtılmış Hindistan cevizi yağı diğer yağlara göre hem uygun fiyatlı hem de uzun raf ömrüne sahiptir. Jojoba yağı cilt tarafından kolayca emilir bu sebeple farklı birkaç yağ ile karıştırarak kullanmak daha iyi etkiler gösterebilir.

Kötü koku yapmaz. Avokado yağı maliyeti yüksek yağdır ve birden fazla yağ ile karıştırılarak kullanılmalıdır. Diğer yağ ise Afrika’ya özgü ağaçtan elde edilen shea yağıdır. Terapi sebebiyle genellikle tek başına kullanılamaz çünkü vücutta yağlı his bırakmaktadır.

aromaterapi yağları özellikleri

Medikal Masaj Tenikleri Faydaları Nelerdir?

Medikal masaj teknikleri aslında pek çok faydası ve etkisi bulunmaktadır. Faydalarını saymak gerekirse medikal masaj ile kas yapısı toplanmaktadır. Kastaki yorgunluğun ve ağrıların azalmasına sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Kasların aynı zamanda toparlanmasını sağlarken biriken toksit maddelerinde vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

  • Medikal terapi aynı zamanda cildi yumuşatmaktadır. Ter üretimini arttırarak diğer atık maddelerin atılımını sağlamaktadır. Masaj aynı zamanda derideki genişlemeyi sağlamaktadır.
  • Cilde etkilerinin yanı sıra medikal tedavinin iç organlara da oldukça faydası bulunmaktadır. Akciğerlerde mukusun çözülmesini sağlamaktadır. Gaz problemlerine olumlu çözümler sunarken aynı zamanda karın bölgesinde oluşan şişkinliğin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Yaşlanmayı geciktirir ve bu sayede cildinde yenilenmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Bunların yanı sıra tek seyansta bile sinir uçlarının uyarılmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra kişinin vücut enerjisini yenilemektedir.
  • Pek tabii bu denli faydaların yanı sıra pek çok önerilmediği anlarda bulunmaktadır. Akut kas zedelenmelerinde kanamayı arttıracağı ve yaralanmış olan kas liflerinin zedelenmesine yol açacağı nedeniyle önerilmemektedir. Ayrıca damar yapısında bozukluğu olduğu durumlarda ve mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyon ve deri hastalıklarında kullanılmamaktadır. Bunların yanı sıra medikal terapi kanser hastalarına da önerilmemektedir. Fakat yüz, el, ayak ve baş bölgelerine farklı terapi teknikleri uygulanmaktadır.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/aromaterapi-masaj-nedir/