• aromaterapi masajı nedir

Aromaterapi Masajı Nedir?

Aromaterapi masajı ilk ve en basit sağlık kolundan birisidir. Kas gerginliğini hafifletmek ve kan dolaşımını uyarmak amacıyla ellerin usta şekilde kullanılmasına masaj denilebilir. Terapi, kişinin kaygıyı geride bırakmasına yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi masajı ise bitki ve çiçek özlerinin karışımları ile hazırlanan yağların kullanılmasıyla birlikte uygulanan terapi yöntemidir. Aromaterapi tedavisinde tempo düşük ve hareketler oldukça yavaştır. Rahatlatıcı ve gevşetici özelliğe sahip olan aromaterapi masajının bu etkileri yaratma sebebi hem vücuda yavaş ve hafif dokunuşların olması hem de kullanılan yağların kimyasal etkileridir.

Aromaterapi masajı teknikleri tedavisi maksadıyla kullanılan yağlar bitkilerin kök, çiçek ya da yaprak gibi pek çok bölümünden alınarak oluşturulan saf uçucu yağlardır. Geçmişe bakıldığında oldukça eskilere dayanan tedavi yöntemidir. Kökleri Çin ve Hindistan’a kadar ulaşmaktadır. Mısırlılar ise bu masaj yöntemini mumyalama da kullanmışlardır.

aromaterapi masajı

Aromaterapi masajı, esansiyel yağlar olarak da bilinmektedir. Aromaterapi masajı vücut ısısını çok hızlı şekilde ısıtır, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Ayrıca zayıf dolaşım bozukluklarına da oldukça iyi gelmektedir. Aroma terapi yağları ile nefes alış verişi daha rahat hale gelebilir ve kişi kendini hem mutlu hem de daha rahat hissedebilir. Burada koku ve dokunma gibi farklı duyuların gönderdiği sinyaller kişinin beyninin olumlu geri dönüşler yapmasını sağlamaktadır.

Aromaterapi masajı teknikleri bel ve sırt ağrısına, eklem ağrılarına, kas ve eklemde oluşan rahatsızlıklara, stres, anksiyete, huzursuzluk, rahatlayamama, bacaklarda şişme, baş ağrısı, migren, regl sıkıntıları, menopoz ile ilgili sorunlar, selülit ve kilo problemleri, sindirim ve dolaşım sorunlarının da içinde bulunduğu çok rahatsızlıkta iyi gelen masaj yöntemidir.

aromaterapi nedir

Aromaterapi Masajı Nasıl Yapılır?

Aromaterapi masajı teknikleri esnasında kullanılan uçucu yağlar, soluma yoluyla sinir sistemini etkilemesi, beyindeki limbik sisteme ulaşması ve bu sayede kalp atışı, kan basıncı, stres, ve bağışıklık sistemine  olumlu etkisi bulunmaktadır. Şifalı bitkiler ve çiçeklerin yağları kullanılarak yapılan aromaterapi masajı çok fayda sağlamaktadır.

Aromaterapinin yalnızca masaj olduğu düşünülse de bilinen uygulama dahil edilmektedir. İçerisinde masaj, kompres, buğu ve banyo yer almaktadır. Spa teknik hakimiyet gerektirmektedir. Bu sebeple masör ya da masözlerin bu işi yapmaları kişinin terapiden tam etki alacağını göstermektedir. Kompres günümüzde sağlık problemlerinde oldukça sık tercih edilen yöntemdir.

Ağrı, burkulma ya da şişme gibi çok sağlık sorununda soğuk ve sıcak olarak uygulanabilir. Buğu, genel olarak solunum yolu hastalıklarının çözümü amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Kaynar suya birkaç damla aroma terapi yağı damlatılmaktadır. Kişinin başına havlu kapatılarak birkaç dakika havayı soluması sağlanılır. Banyo ise özel banyolarda uygulanan, termal ve mineralli sular ile birlikte uygulanan terapi yöntemi olarak bilinmektedir.

aromaterapi yağı

Aromaterapi Masajının Faydaları Nelerdir?

Şifalı ot ve çiçeklerin yağlarından faydalanılarak uygulanan bu masajın kişiye birçok faydası bulunmaktadır. Terapi esnasında tüm vücuda sürülen aromaterapi yağları önceden seçilebildiği gibi karışım şeklinde de hazırlanabilir.

Aromaterapi masajı sağlık ve güzelliği destekleyen terapi yöntemidir. Kullanılan aromatik yağlar vücutta oldukça kolay emilmektedir. Çok güçlü etkilere sahip olan yağların kullanımına da oldukça dikkat edilmelidir. Her yağın farklı amacı bulunmaktadır. Kimi yağlar rahatlamak sebebiyle tercih edilirken kimi yağlar ise yalnızca toksit atılımı nedeniyle tercih edilmektedir.

Öncelikle faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Uzmanlarında belirttiklerine göre stres kaynaklı oluşan duygusal problemleri de fizyolojik  sorunun çözümüne destek olmaktadır. Vücutta oluşan ağrıların, dolaşım sorunlarının, sindirim bozukluklarının ve bazı türde olan sedef hastalığının tedavisinde tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra yorgunluk, uykusuzluk, baş ağrısı ya da depresyon gibi  rahatsızlıklarda tercih edilen masaj yöntemidir.

Yukarıda belirtilen rahatsızlıklar amacıyla tercih edilse de bilinmesi gerekir ki, bu hastalıklar maksadıyla yalnızca tedaviyi destekleyici durum söz konusudur. Bu nedenle kişi rahatsızlığının tedavisine ek destek olarak aromaterapiye gelmeden önce doktoruna danışması önerilmektedir. Fakat bunların haricinde kişi yalnızca spesifik rahatlama sebebiyle aromaterapiye geliyorsa masör ya da masözlerden yardım ve bilgi alarak işleme başlamasında fayda vardır.

aromaterapi yağları özellikleri

Aromaterapi Masajı Özellikleri Nelerdir?

  • Aromaterapi masajı teknikleri yaklaşık olarak 45 dakika ile 60 dakika arasında değişim göstermektedir. Bu süre diğer terapilerde de olduğu gibi terapi yapılan alanın genişliğine göre farklılık gösterebilir.
  • Burada dikkat edilmesi gereken şey uygulanması sakıncalı olan kişilerin tedaviden kaçınmalarıdır. 12 yaşın altındaki kişilere uygulanan sürenin ve uygulamanın yarısı uygulanmalıdır.
  • Hamile bayanlar hamileliğinin ilk dört ayı aromaterapiden kaçınmalıdır. Koku alerjisi olan kişilerin yaptırması uygun değildir.
  • Ağır ilaç kullanan kişilerin doktorlarına danışmadan yaptırmaları sakıncalı olabilir. Alerji, astım ya da epilepsi gibi hastalığı bulunan kişilerin aromaterapi de ekstra dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle hamileler, çocuklar ve yaşlılara kullanılan yağların alerjik etkilerinden kaçınma amacı ile spa öncesi alerji testi yapılmalıdır.
  • Kimi yağlar yalnızca saç bölgesine uygulanırken kimi yağlar yüz bölgesine uygulanmaktadır. Burada yağların etkilerinin oldukça iyi bilinmesi gerekmektedir. Zararı ya da yan etkisi olacak yağların kullanımına dikkat edilmelidir. Ardıç, defne, biberiye, gül, fesleğen, jojoba, ıtır, kekik, çördük otu, lavanta, papatya, tarçın, zencefil, melisa ve yasemin başta olmak üzere farklı aromatik yağlar aromaterapide kullanılmaktadır.
  • Uygulama öncesi yağların seyreltilmesine dikkat edilmeli ve kesinlikle hem terapistin hem de terapi yaptıran kişinin kullanılan yağ ile göz temasından kaçınması gerekmektedir. Fakat önemli olan kişinin bu terapiyi ne için istediğidir. Kişinin isteklerine uygun olarak masaj yağları seçilmektedir. Örneğin baş ağrısı için özellikle okaliptüs yağı tercih edilmektedir.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/isvec-masaji-nedir/