• isveç masajı nedir

isveç Masajı Nedir?

Klasik isveç masajı, bilinen en yaygın spa yöntemlerinden birisidir. Profesyonel terapi tekniği klasik isveç masajı özellikleri günümüzde oldukça popüler olan spa tekniğidir. Aromaterapinin anası olarak sayılmaktadır. Terapistler bu terapiyi batının anatomisine dayanarak, dolaşımı hızlandırmak gergin kasları gevşetmek ve hareket kabiliyetini arttırmak amacıyla kullanılırken ağrıyı azaltırken de kullanılmaktadır.

Özellikle artan iş stresi ve bazı hayat sorunlarıyla birlikte sağlık sorunlarında da ciddi artışlar meydana gelmektedir. Bu oluşan sağlık sorunları ile başa çıkabilmenin en önemli yolu ise klasik isveç masajı özellikleri olarak tanımlanan aynı zamanda spa tekniği terapiden geçmektedir.

isveç masajı teknikleri nelerdir

İlk spa deneyiminiz değilse ve çok sık spa yaptıran biri değilseniz klasik isveç masajı özellikleri sizin için oldukça etkili spa yöntemi olabilir. Klasik isveç terapisinde çoğu insan 50 ya da 60 dakikalık seyansları tercih etmektedir fakat bunun yanı sıra 75 ya da 90 dakikalık klasik isveç masajı faydaları en temeli de kasların gevşemesinde oldukça önemli etkiye sahiptir.

Özellikle bilinmelidir ki, klasik isveç masajı oldukça nazik ve hafif hareketler ile yapılmaktadır.

İlk olarak klasik isveç masajı teknikleri amacıyla uygun ortamların hazırlanmış olması gerekmektedir. Güzel ve yumuşak bir zemin her zaman spa masası nedeniyle en uygun olan zeminlerdir. Kişiye özel örtünmesi amacıyla temiz ve hijyenik bir havlu gereklidir. Tamamen şart olmamakla birlikte baş ve diz kısmı için yastık olabilir, fakat kesinlikle olması gereken de bir şey değildir. Kullanılan yağlar ise ister aromalı ister aromasız olabilir. Bu yağlar mineralli yağlar olup gözenekleri açabileceği gibi farklı yağlar kullanılarak farklı etkileri de olabilir.

isveç masajı yağı

klasik isveç masajı nasıl yapılır?

  • Her spa yönteminde olduğu gibi bu tedavi yönteminde de kişiye özel oda ya da yatakla aromalı kokularla hazırlanan ortamda klasik İsveç masajı özellikleri yapılmaktadır. Masör ya da masöz, masaj yaptırmak isteyen kişiyi sedyeye yatırmaktadır. Kişi yatırılırken U şeklinde yüz bölgesine konulur ve bu sayede omurgalar serbest kalmaktadır. Daha sonra kişinin rahatlaması amacıyla özel yağlarla ovma işlemi yapılır.
  • Burada terapist belirli mini dokunuşlarıyla friksiyon tekniklerini kişinin sırt bölgesine yapmaktadır. Daha sonrasında terapist sürtünme, germe, çekme ya da vurma gibi bazı terapi darbelerini kullanarak çalışmaktadır. Sırt kısmı bittikten sonra bacakların arka kısmı, bacakların ön kısmı, kollar, boyun ve omuzlar şeklinde terapi devam etmektedir.
  • Genel olarak klasik isveç masajı teknikleri için bu şekilde çalışılırken, bazı terapistler kendilerine özel yöntemleriyle farklı masaj teknikleri uygulayabilir. Burada diğer önemli konu ise masör ya da masözün uyguladığı hareketler size fazla geliyorsa bildirmeniz ve size uygun olarak masajın devam etmesini sağlamanız gerekmektedir.
klasik isveç masajı nedir

klasik isveç masajı teknikleri nelerdir?

Her spa türünde olduğu gibi klasik isveç masajında da pek çok teknik bulunmaktadır. Fakat burada önemli şey hangi tekniği vücudun hangi bölgesine uygulanacak olmasıdır.

  • Öfleraj hareketi olarak bilinen sıvazlama tekniği özellikle bacaklara uygulanmaktadır. Amaç avuç içleriyle o bölgede bulunan kasların esnetilmesi ve bu sayede gerginliğin azaltılması amaçlanmaktadır.
  • Petrisaj hareketi olarak bilinen yoğurma tekniğiyle amaç kaslarda bulunan ağrıları alarak kasların gevşetilmesinin sağlamasıdır.
  • Germe çekme tekniği ile özellikle baş parmaklar kullanılarak vücudun belirli bölgelerine baskı yapılması şeklindedir. Ritmik dokunma hareketleriyle vücudun belirli bölgelerinde kan akışını hızlandırırken, aynı zamanda tekniği uygulandığı bölgenin gerginliğinin de azaltılması hedeflenmektedir. Hareketlerin sıklığı ve sertliği kişinin isteğine göre değişiklik gösterebilir. Fakat bu klasik isveç masajı teknikleri kısmında önemli olan kişinin vücut yapısıdır. Kaslardaki gerginliğin boyutu, hareket etme şeklinde oluşan değişmeler ve bunların yanında kişinin ağrı ve acı eşiği masör ve masözler tarafından ön planda tutulmaktadır.
  • Friksiyon tekniği uygulanırken etkisinin genellikle verin kaslar üzerinde olması istenilir. Basınçlı vuruşlar uygulanırken isveç masajının özelliği olan derin etki sağlayan terapi tekniğidir. Burada uygulanan hareketler ve vuruşlar dairesel şekildedir.
  • Vibrasyon tekniğinde iki elle kişinin vücuduna sallamayla titreşim etkisi uygulanmaktadır. Bu teknik özellikle küçük kas gruplarında rahatlama yaratmak maksadıyla kullanılan isveç masajı tekniğidir.
  • Bunların haricinde pek çok isveç masajında kullanılan pek çok teknikte bulunmaktadır. Tapotement tekniği bunlardan bir tanesidir. Bu tekniğe göre ritmik hareketleryle kişinin vücuduna tıklatma işlemi uygulanmaktadır. Masör ya da masözün ellerinin kenarlarını kullanarak uyguladığı teknik ise doğrama tekniğidir.
klasik isveç masajı özellikleri nedir

klasik isveç masajının özellikleri nelerdir?

Ulusal Merkezi Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp tarafından yapılan çalışmayla 45 dakika İsveç masajı yapılmış olan gönüllülerin stres hormonunda ciddi manada düşüşlerin olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra gönüllülerin beyaz kan hücrelerinde ve lenfosit sayılarında da artış meydana gelmiştir. Buda bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olacağı anlamına gelmektedir.

Spanın pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat bu faydaları kişinin vücudunda görebilmesi nedeniyle sıradan insan yerine eğitimini almak kişiye yaptırmak gerekmektedir.

klasik isveç masajı kullanılan tekniklerin temel amacı kasların ve dokuların derinlemesine rahatlamasını sağlamaktır. Ayrıca klasik isveç masajı faydalarıyla birlikte kanın kalbe dönmesi ve böylelikle kan dolaşımının hızlanması da spanın amaçları arasında yer almaktadır. isveç terapisi esnasında masör ya da masöz parmaklarını, ellerini, ön kolu ve dirseklerini kullanmaktadır.

isveç masajı teknikleri faydaları

Bali Masajı İle isveç Masajı Farkları Nelerdir?

Bali masajı tüm vücuda güçlü hareketlerle uygulanan spa yöntemidir. Özellikle el ve ayak bölgesine yoğunlaşılan Bali masajında kaslar gevşeyerek rahatlama sağlanmaktadır. isveç masajında ise yine tıpkı Bali masajı gibi kasların gevşetilerek rahatlaması sağlanmaktadır.

isveç masajında pek çok aromalı ya da aromasız yağ kullanılmaktadır fakat Bali masajında tam aksine maske ve peeling kremleri uygulanmaktadır ve vücut uygulanan krem ve peelinglerle birlikte ölü deriden arınmaktadır ve kişi rahatlama ya da arınma hissine kavuşmaktadır.

Bir diğer hizmetimiz hakkında bilgi almak için linke tıklayınız. https://www.beylikduzumasajsalonu.gen.tr/sultan-masaji-nedir/