AROMATERAPİ MASAJI NEDİR

Aromaterapi masajı ilk ve en basit sağlık kolundan birisidir. Kas gerginliğini hafifletmek ve kan dolaşımını uyarmak amacıyla ellerin usta şekilde kullanılmasına masaj denilebilir. Terapi, kişinin kaygıyı geride bırakmasına yardımcı olmaktadır.

Aromaterapi masajı ise bitki ve çiçek özlerinin karışımları ile hazırlanan yağların kullanılmasıyla birlikte uygulanan terapi yöntemidir. Aromaterapi tedavisinde tempo düşük ve hareketler oldukça yavaştır. Rahatlatıcı ve gevşetici özelliğe sahip olan aromaterapi masajının bu etkileri yaratma sebebi hem vücuda yavaş ve hafif dokunuşların olması hem de kullanılan yağların kimyasal etkileridir. Aromaterapi masajı teknikleri tedavisi maksadıyla kullanılan yağlar bitkilerin kök, çiçek ya da yaprak gibi pek çok bölümünden alınarak oluşturulan saf uçucu yağlardır. Geçmişe bakıldığında oldukça eskilere dayanan tedavi yöntemidir. Kökleri Çin ve Hindistan’a kadar ulaşmaktadır. Mısırlılar ise bu masaj yöntemini mumyalama da kullanmışlardır.

Aromaterapi masajı, esansiyel yağlar olarak da bilinmektedir. Aromaterapi masajı vücut ısısını çok hızlı şekilde ısıtır, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir. Ayrıca zayıf dolaşım bozukluklarına da oldukça iyi gelmektedir. Aroma terapi yağları ile nefes alış verişi daha rahat hale gelebilir ve kişi kendini hem mutlu hem de daha rahat hissedebilir. Burada koku ve dokunma gibi farklı duyuların gönderdiği sinyaller kişinin beyninin olumlu geri dönüşler yapmasını sağlamaktadır. Aromaterapi masajı teknikleri bel ve sırt ağrısına, eklem ağrılarına, kas ve eklemde oluşan rahatsızlıklara, stres, anksiyete, huzursuzluk, rahatlayamama, bacaklarda şişme, baş ağrısı, migren, regl sıkıntıları, menopoz ile ilgili sorunlar, selülit ve kilo problemleri, sindirim ve dolaşım sorunlarının da içinde bulunduğu çok rahatsızlıkta iyi gelen masaj yöntemidir.