Zona hastalığı ağrılı bir deri döküntüsüdür. Bu hastalığa suçiçeği virüsü sebep olur. Zona sıklıkla yüzün veya vücudun herhangi bir tarafında küçük bir alanda görülür. Herpes zoster olarak da bilinir. Zona, yaşı ileri yetişkinlerde ve stres, yaralanma, birtakım ilaçlar veya diğer sebeplerden dolayı zayıf bağışıklık sistemlerine ait kişilerde yaygındır. Zona hastalarının birçoğu iyileşir ve bir daha zona hastası olmaz. Ancak bir kereden fazlaca da zona hastası olmak mümkündür.

zona hastaligi

zona hastaligi

  •  Zona hastalığının belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı, suçiçeğine sebep virüsün vücuda tekrar tekrar girmesiyle ortaya çıkar. Suçiçeği iyileştikten hemen sonra, virüs sinir köklerinde uyur. Bazı insanlarda ölene kadar uykuda kalır. Diğerlerinde, hastalık, stres ve yaşlanma bağışıklık sistemini zayıflama eylemine götürdüğünde virüs uyanır. Bazı ilaçlar virüsün uyanmasını ve zona hastalığının dökülmesine neden olmasını tetikleyebilir. Bunun sebep olduğu açık değildir. Ancak virüs tekrar tekrar aktif hale geldikten hemen sonra, suçiçeği değil, sadece zonaya sebep olabilir.

  •  Zona hastalığı neden olur ve nasıl anlaşılır?

Zona hastalığı olan, başka herhangi birinden zona yakalayamazsınız. Ancak, zona döküntüsü sahip bir kişinin virüsü suçiçeği hastalığı olmayan ve suçiçeği aşısı olmayan herhangi bir kişiye yayma şansı oldukça azdır. Zona semptomları kademeli olarak ortaya çıkar. En başta baş ağrısı olabilir veya ışığa duyarlı olabilir zona hastaları. Grip olmuş gibi hissedebilirler, ancak ateşleri olmayabilir. Daha sonra, belirli herhangi bir bölgede kaşıntı, karıncalanma veya ağrı hissedebilirler. Birkaç gün sonra küçük herhangi bir döküntü alanı oluşabilir. Döküntü kabarcık kümelerine dönüşebilir. Kabarcıklar sıvı ile doldurulur ve yaralar kabuk bağlar. Kabarcıkların iyileşmesi 2 ile 4 hafta arası sürer ve yaradan gelen izleri bırakabilirler. Bazı insanlarda yalnızca hafif bir döküntü oluşur ve bazı insanlar zona olsa bile hiç döküntü ve belirtileri yaşamaz.

 Zona hastalığı belirtileri nasıl başlar?

Zona geçirirken baş dönmesi veyahut da zayıf hissedilmesi de mümkündür. Yüzde ağrı veya döküntü, görüşte değişiklikler, odaklanmada zorlanma veyahut da vücuda yayılan bir döküntü olabilir. Yüzde, özellikle gözün yakınında veya burnun ucunda kızarıklık veyahut da kabarcıklar göz sorunlarının uyarısı olabilir. Erkenden tedavi olmak her zaman için en iyisidir. İlaç, semptomların daha da erken geçmesine yardımcı olabilir. Gözün veya burnun yakınında zona var ise hemen doktora görünülmesi gerekir. Göze giren zona kalıcı göz ve sağlık hasarına neden olabilir.

  •  Zona hastalığı belirtisi nedir?

Zona hastalığı ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar içerisinde antiviral ilaçlar ve ağrıkesen ilaçlar bulunur. Zona olabileceği düşünülüyor ise hemen doktora görünülmesi gerekir. Antiviral ilaçlarla tedaviye hemen başlamak döküntülerin daha da hızlı iyileşmesine ve daha da az ağrılı olmasına sebep olabilir. Zona durumu çok ağrılı bir süreç ise reçeteli ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir