Yeşil çay; son zamanların parlayan yıldızı. Tüm dünya olarak zor zamanlar geçirdiğimiz bu dönemde güçlü bağışıklığa sahip olmak için hayatlarımıza çeşit çeşit yiyecek ve içecekler dahil ettik. Bunlardan biride doğanın cömertçe vücudumuza sunduğu doğal şifa kaynağı yeşil çay faydaları oldu. Uzak doğu ülkelerinde yüz yıllardır kullanılan yeşil çay son yıllarda ülkemizde de değer gören bir çay haline geldi.

Yeşil çayın anavatanı Çin, Japonya ve Hindistan’dır. Orta doğuda geleneksel tıp alanında değerlendirilirken yapılan araştırmalarda sağlığımıza çok büyük katkılar sağladığı ortaya çıkmıştır. C vitamini açısından zengin olan yeşil çay ayrıca B vitamini, magnezyum, folik asit ve potasyum açısından da zengindir. Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden gelir üretim aşamasında farklı yol izlenmesinden dolayı yeşil çaya dönüştürülür. Siyah çaya göre daha az işlendiği için kendinde barındırdığı faydalı antioksidanları da kaybetmemiş olur. En önemli bileşiği birçok hastalığa iyi gelen Epigallokateşin gallat (ECGC) bileşiğidir. Zengin bir içeriğe sahip olan yeşil çayın vücudumuza ne gibi katkıları var birazda bunlara değinelim.

 

Yeşil Çay Ne İşe Yarar?

  • ZAYIFLAMADA YARDIMCIDIR

Metabolizmayı hızlandırır.  Özellikle karın bölgesindeki inatçı yağların yakımında yardımcı olur. Egzersiz sırasında içeriğindeki bileşikler sayesinde yağ hücrelerini parçalayarak yağ yakımını hızlandırır. İyi bir idrar sökücü ve ödem atıcı olduğundan diyet yapanların başkahramanıdır.

  • CİLT SAĞLIĞI

İçeriğindeki antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirir, cildi güzelleştirir. Yorgunluk kaynaklı gözaltı şişlik ve morluklarına kompres yapıldığında şişliği azaltır.

  • KANSERE KARŞI GÜÇLÜ BİR SAVAŞÇIDIR

Yapılan birçok araştırmada kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı ortaya çıkmıştır. Hücrelerin kontrolsüz artması sonucu meydana gelen kansere karşı koruyucu rolündedir. Gün içinde içilen 2 fincan yeşil çayın faydaları içerindeki antioksidanları sayesinde kanseri önleyebildiği yapılan laboratuvar sonuçlarıyla elde edilmiştir.

  • KALP DOSTUDUR

Kalp sağlığını korur. Kalbi etkileyen kötü kolesterolü düşürür. Dünya sıralamasında en çok ölüme sebep olan kardiyovasküler hastalığından korur. Damarları hızla açarak kalp sağlığımıza önemli bir katkı sağlar. Yine yapılan bir araştırma sonucunda yeşil çayın faydaları tüketiminden 30 dakika sonra damarlarında %4 oranında genişleme olduğu görülmüştür. Damarların genişlemesi sonucunda pıhtılaşmayı önleyen endotelyumun daha etkili işlemesini sağlamış olur.

  • BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

İçeriğindeki kateşin sayesinde bağışıklığı güçlendirip hastalıklara karşı savaşmasında yardımcı olur. Kateşin vücudun ürettiği bir tür doğal antioksidandır. 

  • ŞEKER HASTALARI İÇİN ŞİFA KAYNAĞIDIR 

İnsülin direncini düşürüp kan şekerindeki dengeyi sağlar. Yalnız ilaç kullanan şeker hastalarının yeşil çayın faydaları ilaçlarla etkileşime girip girmediğini doktorundan öğrenip doktorunun onayıyla yeşil çayı tüketmelerinde fayda var.

Doğanın sunduğu bu şifa kaynağının vücudumuza katkılarını saymakla bitmeyeceği gibi bilmemiz gereken son bir noktada kimlerin gelişigüzel tüketmemesi gerektiği. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar doktora danışmadan yeşil çayı tüketmemeliler.  Aç karnına tüketiminde mide ağrısı ve bulantısı yapabilir özellikle mide rahatsızlığı olanlar içerken miktarı konusunda daha kontrollü olmalarında fayda var.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir