Spor ve egzersiz aslında farklı alanlar olsa da konumuzda genel olarak ikisini de ele alacağız. Spor belli kurallara dayanarak ve müsabaka halindeki yarışlara verilen isimdir. Egzersiz ise kurallara dayanmadan yaşam kalitemizi arttırmak amacıyla yapılan hareketlerdir. İnsan bedeni ihtiyaç duyduğu hareketliliği spor ve egzersiz yoluyla sağlayabilmektedir. Gün içinde ufak bir yürüyüşe çıkmak bile sizleri oldukça rahatlatacaktır.

Yalnızca gün içinde yapılan basit hareketler vücudumuza yeterli gelmemektedir. Birçok hastalığı bertaraf etmek ve ileriki yaşlar için kendimize sağlıklı bir vücut hazırlamak istiyorsak mutlaka egzersizlerimize önem vermek durumundayız. Günün en azından yarım saatini egzersize ayırmak yaşam kalitemizi oldukça yükseltecektir.

  • Spor Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Spor, genel olarak birçok hastalığın önlenmesi için kullanılan reçetedir. Bunların başında ise kemik ve eklem rahatsızlıkları, kireçlenmeler, kalp rahatsızlıkları, uyku bozuklukları, obezite gibi rahatsızlıklar gelmektedir. Tüm hastalıkların önlenmesi için ciddi rol oynayan egzersizler, her yaş grubunun uygulaması gereken aktivitelerdir. Kan dolaşımını hızlandırarak, sindirim sisteminin daha etkin çalışmasına yardımcı olursunuz. Düzenli olarak yapılan egzersizler uzun vadede faydalı sonuçlar doğuracaktır.

  • Spor Yapmanın Beyin Gelişimine Etkisi

Spor aynı zamanda beyin gelişimine verdiği büyük katkılar sayesinde de biliniyor. Çocuk yaşta spora başlayan bireylerin daha sağlıklı ve pratik düşünme becerisi sporun kendisine kattığı faydalardan gelmektedir. Düşünme hızımızı arttırarak daha pratik ve çabuk karar vermemizi sağlamaktadır. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur düsturuna uyarak bedenimiz ve beynimiz için sporun faydaları oldukça fazladır.

  • Sporun Çocuk Gelişimine Etkisi

Çocuklarda hareket kabiliyetinin artmasına, beyin fonksiyonlarının daha hızlı ve pratikleşmesine yardımcı olmaktadır. Sporla birlikte esneklik, kabiliyet ve düşünme becerilerini geliştirmiş olacaktır. Tüm bunların yanı sıra spor, çocukların hayatlarını düzene sokmak için başrol oynamaktadır. Enerjilerini boşa sarf etmek yerine yaptığı işe çaba göstererek doğru enerji kullanımı sağlanmış olacaktır. Uyku düzenini ve yemek dengesini spor sayesinde korumuş olacaklardır. Hayata daha pozitif yaklaşacak ve başarı oranları artacaktır. Yapılan araştırmalarda spor yapan bireylerin daha pozitif olduğu gözlemlenmiş bir gerçektir.

spor hangi hastalıklara iyi gelir

spor hangi hastalıklara iyi gelir

  • Sporun Yetişkin Bireylere Etkisi 

Yetişkin insanların iş sıkıntıları ve hayata dair düşünceleri kendilerini meşgul etse de sporla bu düşüncelerden bir nebze uzaklaşmak kendilerine iyi gelecektir. Eğlenceli aktivitelerle kendilerine zaman ayırmak hayata karşı daha pozitif yaklaşılmasını sağlayarak, kaygıyı azaltacaktır. Fiziksel özelliklerinde oluşan değişimlerle birlikte moral bulacak, daha cesur hareket edeceklerdir. Güven duygusunu arttırarak çevresine olumlu yaklaşmayı ve sinir hastalığı gibi hastalıkların önüne geçmesinde kendisine yardımcı olacaktır. Yaşlanma karşıtı olan spor bünyenizi her daim diri ve fit tutarak hastalıklara karşı savunma mekanizmanızın daha gelişmiş olduğunu hissedeceksiniz. Uyuşukluk, tembellik gibi durumlardan da sizi kurtaracak olan spor yaşam standartlarınızı üst seviyeye çıkaracaktır.

  • Spor Salonları Mı? Açık Hava Mı?

Yaptığınız spordan beklentinize göre değişmekle birlikte, müsabaka anlamında bir beklentiniz yoksa açık hava yürüyüşleri ve vücut ağırlığınızla yapılan egzersizler size oldukça fazla sağlayacaktır. Kaslarınızın belirginleşmesi gibi bir derdiniz yoksa açık havada koşu ve kuvvet antrenmanı size daha fazla fayda sağlayacaktır. Zayıflamak içinse spor salonundan ziyade açık hava da yapılan egzersizler çok daha yararlıdır. Salonun içinde koşu bandına çıkmak yerine açık havada yürümek yahutta koşmak oldukça sağlıklı ve kilo verme de daha faydalıdır. Açık havanın salona kıyasla oksijen alımını arttıracağından zayıflamak için salon pek fazla önerilmemektedir. Müsabakalara katılan ve kendi antrenmanınız dışında destek almak için spor salonlarına başvurabilirsiniz. Spora vakit ayırdığınız takdirde hayatınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir