Saçlar güzel görünmek için en önemli yapıdır fakat sık sık işlem yapılmasından, yüksek ısılı saç şekillendiricilerin kullanımından ya da gerekli bakımların yapılmadığından dolayı yıpranmaktadır.Bunun için saç şekillendirici aletleri sık sık kullanmamak, kurutma makinesini kullanmak ve yıpranmış saçınıza bir süre işlem yapmamanız daha doğru olacaktır. Gerekli saç bakımlarını yapmak, nemlendiriciler kullanmak ve doğal yağlardan yararlanmanız gerekir.

Kuru Saçlar İçin Bakım 

  • Doğal saç maskeleri hazırlayın, evde kolaylıkla saç maskeleri hazırlayabilirsiniz. Herkesin evinde bulunan çay, saç bakımı için oldukça yararlıdır. Saçlarınızı duştan sonra çay ile duruladığınız zaman saçın daha parlak ve bakımlı göründüğünü daha ilk denemeden sonra fark edeceksiniz.
  • Bakım yağlarlarını düzenli kullanın, saf keratin serumlar ve keratinli maskeler kullanın. Kolaylıkla bulabileceğiniz sarımsak yağı, badem yağı, fındık yağı, kakao yağı, lavanta yağı ve zeytinyağı gibi yağlarını düzenli kullanmanız gereklidir.
  • Keratin ya da protein içerikli şampuanlar kullanın, saçınızı besleme için içeriği zengin olan şampuanlar tercih edilmelidir. Kırılgan ve güçsüz saç tellerine çok iyi gelen keratin ve keratin serumu düzenli kullanımda saçları daha gür, parlak ve güçlü yapacaktır.
  • Olumsuz yaşam faktörlerinden saçınızı koruyun, özelikle yüzmeyi seven ve sürekli yüzen kişiler havuda geçirdikleri süreden dolayı saçlar olumsuz etkilemektedir. Çünkü havuz suyunda bulunan kimyasallar saç diplerine zarar verir. Saçınızı korumanız mümkün, yüzmeye gitmeden önce saçınızı korumak için karışım hazırlayabilir ve uygulayabilirsiniz. Elma sirkesi ile suyu karıştırarak saçına sürmeli ve durulamalısınız. Bu sayede yüzme esnasında saçınıza karışan kimyasalların zararlarından korunabilirsiniz.
  • Nemlendirici ürünler kullanılmalı, durulanmayan saç kremleri ya da yağ kapsülleri uygulanmalıdır.

  Saç Bakımı İçin Beslenme Nasıl Olmalıdır? 

Saçların doğal nemini kaybetmesi ya da yaşam şartlarından dolayı kuruması durumumdan saçın nem ihtiyacını gidermek gerekir. Dışardan yapılan bakımlar, maskeler, kür tarifleri ya da bitkisel yağ kullanmak faydalı olsa bile dışardan olduğu kadar içeriden de nem ihtiyacı sağlanmalıdır. Balık, diğer deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri ya da yeşil yapraklı sebzeler bol bol tüketilmelidir. Bununla birlikte bol bol su içmelisiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir