Anemi, kanda bulunan alyuvar (kırmızı kan hücresi) sayısının normal değerinden az olması durumudur. Bir anemi türü olan hemolitik anemi de ise çeşitli sebeplerden dolayı alyuvarlar normal yaşam sürelerini tamamlamadan yıkıma uğrarlar ve dolaşımdan uzaklaştırılırlar.   Vücudumuzda oksijen taşıma görevi olan alyuvarlar disk şeklinde hücrelerdir. Kemik iliğinde üretimi yapılan disk şeklindeki bu hücrelerin ortalama yaşam süresi 120 gündür ve daha sonra yok olurlar. Kan hücreleri öldüğünde kemik ilikleri yeni kan hücreleri yaparlar. Ancak hemolitik anemi de vücudun ihtiyacını karşılayacak hızda alyuvar üretimi yapılamaz.  Hemolitik anemi, kalıtsal hastalık ya da sonradan edinilen hastalık olabilir.

Hemolitik aneminin birçok çeşidi bulunmaktadır. Aneminin tipine ve ağırlığına bağlı olarak bulgu ve belirtileri değişiklik gösterebilmektedir. Hafif derece hemolitik anemi hastalığı olanlar çoğunlukla hiç belirti göstermezler.

 

 Kalıtsal Hemolitik Anemi 

Kalıtsal hemolitik anemilerde alyuvar yapımını kontrol eden genlerde bozukluk bulunmaktadır ya da anormal alyuvar üretimi söz konusu olabilir. Hemolitik anemiye sebep olan bozuk genleri ebeveynlerimizin her ikisinden almış olabileceğimiz gibi sadece birinden de almış olabiliriz.

 

 Edinsel Hemolitik Anemi

Edinsel hemolitik anemilerde sağlıklı genlere sahip olunmasına ve alyuvar üretiminde problem olmamasına rağmen bazı durum, hastalık ya da faktörler alyuvarların erken yıkımına sebep olabilmektedir. Bu sebepler;

 

 • Bağışıklık Sistemi hastalıkları
 • Bazı enfeksiyonlar
 • Hipersplenizm (dalak büyümesi )
 • Bazı ilaçlar
 • Kan nakline karşı reaksiyon
 • Olarak sayılabilir.
hemolitik anemi

hemolitik anemi

 Hemolitik Aneminin Bulgu ve Belirtileri

Bütün anemi çeşitlerinde gözlemlenen yaygın ve en sık belirtiler hemolitik anemi de de gözlemlenmektedir. Vücudumuzun çeşitli bölgelerine oksijen taşıyacak yeterli sayıda alyuvar bulunmaması;

 • Halsizlik, yorgunluk hissi
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrısı
 • El ve ayaklarda soğukluk
 • Diş etlerinde, tırnaklarda, deride soluk renk
 • Göğüs ağrısı

 

Gibi belirtilere sebep olmaktadır. Ayrıca alyuvar sayısındaki eksiklik kalbin kanı vücuda dağıtabilmek için daha fazla çalışması anlamına gelmekte ve bu da aritmilere kalpte üfürüğe ve kalp yetmezliğine neden olabilmektedir.  Ayrıca hemolitik anemi de bu belirtilere ek olarak;

 

Sarılık: Alyuvarlar öldüğünde kana hemoglobin salarlar. Hemoglobin yıkıldığında ise deriye ve gözlere sarı renk veren bilirubin ortaya çıkar. Deride ve göz akında sararma şeklinde belirti verir.

 

Karın üst bölgesinde ağrı: Alyuvarlar yıkıldığında oluşan bilirübin yüksekliği ve kolesterol safra taşlarına sebep olabilmektedir. Bu ağrı safra taşlarına ya da dalak büyümesine bağlı olarak gelişebilmektedir.

Dalak da eski ya da yeni hasar görmüş kan hücrelerini filtre eden ve enfeksiyonlar ile mücadele eden organdır. Hemolitik anemi dalak büyümesine neden olur ve bu da ağrıya sebep olabilir.

 

Bacak ülserleri ve Ağrı: Orak hücreli anemisi olan kişilerde orak şekilli kan hücreleri küçük damarların tıkanmasına neden olur ve kan akışı durur. Bu da bacaklar da yaralara ve ağrılara sebep olur.

 

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir