egzersiz tedavisi nedir

Egzersiz tedavisi, birçok hastalığın tedavisinde en etkili konservatif yöntemlerden biridir. Egzersiz tedavisi, yaralanmaların ve hastalıkların iyileşmesi, bakımı ve önlenmesi için karmaşık egzersizlere dayanan fizik tedavidir. Dahası, sadece fiziksel yaralanmalar ve hastalıklar değil, aynı zamanda zihinsel veya somatik de olabilir.

Terapötik fiziksel kültür, özel egzersiz komplekslerinin iç organlar, eklemler ve kaslar üzerindeki olumlu etkisine dayanır. Egzersiz tedavisi vücudun yumuşatılmasına yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır ve kan dolaşımını iyileştirir. Egzersiz sürecinde kişi vücudunu daha iyi hisseder ve anlar ve iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir.

Egzersiz terapisinin biçimlerinden biri, basit genel güçlendirici fiziksel egzersizlerin kompleksi olan terapötik jimnastiktir. Doktor, vücudun genel durumunu ve hastalığın özelliklerini dikkate alarak egzersizleri dikkatlice seçer. Jimnastik bağımsız olarak (uzmanla hareketleri yaptıktan sonra), uzmanla bireysel olarak veya grup derslerinde yapılabilir. Egzersiz terapisinin etkinliği için ana koşullardan biri nefes almaktır. Doğru nefes almanız gerekiyor, burnunuzla derin nefes alın, ağzınızla derin nefes verin. Egzersiz tedavisi uygulayan hekimin ön talimatı gereklidir.

Hareket hayattır!

Egzersiz tedavisi nerede ve nasıl yapılır? 

Egzersiz tedavisi hem herhangi alet kullanmadan hem de simülatörler kullanılarak yapılabilmektedir. Havuzlarda da egzersiz terapisi yapılabilir (yüzme, su aerobiği). Terrenkur yöntemi çok kullanışlıdır; yürümek, kayalık yerlere tırmanmak, yamaçlar vb. Bu tür yürüyüşler genellikle sağlık tesisi programının parçasıdır.

 

En iyi etki için egzersiz terapisi masaj ve fizyoterapi ile birlikte gerçekleştirilir. Genellikle egzersiz terapisi, aşağıdakiler gibi fizyoterapötik prosedürlerle desteklenir

 • lazer tedavisi (lazer tarafından üretilen monokromatik ışıkla tedavi)
 • kriyoterapi (soğuğa maruz kalma)
 • diadinamik tedavi (50-100 Hz frekanslı elektrik akımı ile tedavi) )
 • elektriksel stimülasyon (kas stimülatörü ve elektrotlar yoluyla sinirler ve kaslar üzerindeki elektriğe maruz kalma)
 • Egzersiz vücudun yaşamsal işlevlerini harekete geçirir

egzersiz tedavisi

Egzersiz tedavisi ne zaman tayin ediliyor?

Kural olarak, aşağıdaki tıp alanlarında hastalıkların tedavisi için egzersiz tedavisi uygulanır

 • kardiyoloji (hipertansiyon ve kan dolaşımıyla ilişkili diğer kalp hastalıklarının tedavisi için);
 • ortopedi (düz ayak, artrit, osteoartrit tedavisi için);
 • nöroloji (osteokondroz, radikülit);
 • pulmonoloji (akciğer ve bronş hastalıkları);
 • travmatoloji (postoperatif dönemde iyileşmeyi hızlandırmak ve rehabilitasyon döneminde çeşitli kırıklar, çıkıklar ve yumuşak doku yaralanmalarını eski haline getirmek için);
 • gastrointestinal sistem hastalıkları ile;
 • endokrinoloji (diabetes mellitus, obezite);
 • jinekoloji (hormonal bozuklukların tedavisi, enflamatuar süreçlerin önlenmesi için).

 

Egzersiz tedavisi, karın boşluğunun ve göğsün belirli ameliyatlarından önce ve bu ameliyatlardan sonra önleyici eylem olarak tayin edilebilir. Egzersiz tedavisi, doğum sonrası dönemde rehabilitasyonun yanı sıra rahim ve fetüsün pozisyonunu değiştirmek gerektiğinde obstetrikte de kullanılır.

 

Çocuklar için egzersiz tedavisi

Egzersiz tedavisi genellikle çocuklar için tayin edilir. Fizyoterapi egzersizleri belirli hastalıkları önlemeye, çocuğun vücudunu güçlendirmeye ve olumsuz duygulara çıkış yolu sağlamaya yardımcı olur. Kural olarak, çocuklar için egzersiz tedavisi aşağıdaki durumlarda uygulanır

 • sık soğuk algınlığı ile
 • obezite ile
 • serebral palsi ve diğer merkezi sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi hastalıkları ile
 • hiperaktivite ile.

 

Fizyoterapi egzersizlerinin etkinliği yüzyıllardır test edilmiştir. Antik Yunanistan’da egzersiz, herhangi tedavinin zorunlu bileşeni olarak kabul edildi. Antik Romalı hekim Galen, hastalara jimnastik egzersizleri ve masajın yanı sıra kürek çekme, ata binme, avlanma, meyve toplama ve yürüyüş yapmayı önerdi. Orta Çağ Doğu’sunun hekimi ve filozofu İbn Sina (Avicenna), Tıp Kanunları nda geniş çapta fiziksel egzersizleri teşvik etti.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir