Çölyak hastalığı, gluten isimli protein içeren yiyeceklere bağırsakların tepki verdiği ciddi alerjik reaksiyonlar sonucu ortaya çıkar. Özellikle tahıllar buna neden olur. Besinler içerisinde buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi tahılların bulunması sebebiyle alerjik reaksiyon oluşur.

  • Çölyak Hastaları Nasıl Beslenmelidir?  

Çölyak hastalığı tıpta tedavisi mümkün olan hastalıklar arasındadır. Hastalık bununla beraber zamanda genetik olması ile bilinir. Aile bireylerinden birinde(anne-baba) çölyak hastalığı bulunur ise mutlaka diğer bireylere de geçer. Çölyak hastaları ömürleri boyunca çok sevdikleri yiyeceklerde gluten bulunuyorsa bunlardan uzak olarak yaşamak zorundadırlar. Bu sağlık açısından temel kurallarıdır. Çikolata, bisküvi, kraker, gofret ve diğer abur cuburlar en çok gluten içeren yiyecekler arasında yer alır.

 Çölyak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Çölyak hastalığı küçük yaşlardaki çocuklarda yoğun olarak görülebilir. Buna ek olarak 40 yaş ve üstü olan kişilerde de riskli seviyelerde ortaya çıkabilir. Özellikle daha ileri yaşlar hastalığın ortaya çıkışı için en çok risk barındıran gruplar arasındadır. Tüm bunlara rağmen çölyak hastaları için uygulanan diyetler sayesinde hastalığın pek çok yan etkisi ve olumsuz belirtileri ortadan kaldırılabilir. Gluten isimli proteinin ince bağırsakta oluşturduğu etkiyi dikkatlice inceleyecek olursak, yoğun iltihap ve ciddi içsel hasardan bahsedebiliriz. Emilimi zor sağlanan gluten, bağırsak mukozasından temiz kana karışarak emilim gerçekleştiremediğinden dolayı hızlı alerjik reaksiyonlara neden olur. Uzmanlık alanı olan hekimler bu hastalar için uygun diyet programlarını hazırlar ve mağdur olan hastayı kontrol altına alırlar. Marketlerde satılan pek çok gıda tahıl temelli olduğundan ve fazla gluten içerdiğinden dolayı diyet planlamasında asla yer almaz.

 Çölyak Hastalığı Nasıl Oluşur? Yaygınlık Dağılımı Nedir?

Bu hastalık sürecinde en önemli madde tüm belirtilerin gözlenip gözlenmediğinin araştırmasının iyi yapılması ve rapor edilmesi gerektiğidir. Çünkü bu hastalık genetik ve özel yaşam koşullarından kaynaklı olduğundan diğer hastalıklar gibi doğrudan bulaşıcı değildir. Bu sebeple de özel ve ayrıntılı incelenmek zorunludur.

Hastalara gerekli tüm tetkikler uygulandıktan sonra ne tür bir tedavi metodu ve ilerleme stratejisi uygulanacağına karar verilir. Uzun vadede en önemli temel etken her hastanın tüm beslenme kurallarına uyum sağlaması ve buna uygun olarak beslenmesidir.

 Çölyak Hastası Nasıl Beslenmelidir? Risk İncelemesi Nedir?

Çölyak hastalığı, her koşulda düzenli olarak glutensiz diyet ve beslenme listesini uygulayan kişilerde bu tür sorunlar ile sürekli karşılaşmak pek mümkün değildir. Fakat bu düzeni bozan kişiler çeşitli önemli sorunlar ile sık sık karşı karşıya kalır. Diyet listesine uyum sağlayan kişilerde herhangi bu yüzden önemli bir sorundan bahsetmek zordur.

Hastalığın şiddetli belirtileri arasında yer alan aniden kusma, sürekli ishal, hızlı kemik erimesi, bağırsak ve midede hazımsızlık, midede şişkinlik ve yoğun gaz gibi sorunlar glutenden uzak durması gereken hasta diyetinin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Doktorlar gluten proteini eksik olan besinleri planlar ve oldukça seçici davranır. Çünkü hastalık farklılık gösterir.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir